Aktuális :: Határtalanul - Szerbiában

2024.február.11.
Határtalanul - Szerbiában
Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával.

Határtalanul kirándulás

A szecessziós Szabadka kincsei

Fertő-táj általános Iskola

2023. 10. 25 – 2023. 10. 27.

A Határtalanul kirándulásunk a Csillagösvény utazási iroda szervezésében valósult meg.

2023. október 25-én reggel 6 órakor indultunk az iskolától. A gyerekek nagyon izgatottak voltak, az előkészítő órának köszönhetően felkészülten indultunk a kirándulásra. Mivel a farádi Király Iván Általános Iskola 10 diákja és 2 pedagógusa is velünk utazott, így várakozással teli fél óra volt, mire megérkeztünk Farádra és találkozhattak és megismerkedhettünk egymással. A két iskola diákjai között barátságok alakultak ki. Mindenki jól érezte magát.

Kora délután megérkeztünk Szabadkára, ahol csatlakozott hozzánk a honismereti vezetőnk, aki 3 napon keresztül velünk volt és bemutatta nekünk Délvidék nevezetességeit. Első állomásunk Szabadka központjában a Zsinagóga meglátogatása volt. Tanítványaink csodálattal nézték meg az épületét. Kosztolányi szobornak a megtekintése és a koszorúzása volt, ahonnan a Városházára látogattunk el, ahol megcsodálhattuk a csodálatos szecessziós stílusú épületet, majd több nevezetességet is megnéztünk. Jártunk a kék szökőkútnál, a Szentháromság szobornál, megnéztük kívülről a Kaszinó épületét, a Népszínházat, a Korzón végig sétáltunk, majd megcsodálhattuk a felkészülés során oly sokat emlegetett mézeskalács házat, a Raichle – palotát, végül eljutottunk Mátyás király szobrához is.

Ezt követően Palicsra mentünk, ahol a jó időben egy kellemes sétát tettünk a Palicsi-tó partján, ahol megcsodáltuk a szecessziós fürdőépületeket, majd az Állatkertbe szerettünk volna bemenni, de mire megérkeztünk, nem lehetett bemenni, mivel a nyári nyitva tartáshoz képest 1 órával hamarabb volt a záróra.

A nap zárásaként megérkeztünk Tóthfaluba, ahol a szállásunk is volt. Három szálláshelyen voltunk elszállásolva, étkezésünket pedig a helyi Fociakadémia kollégiumában fogyaszthattuk el. Mindenkinek hosszú napja volt, de a gyerekek fáradhatatlanok voltak, este még volt erejük felfedezni a szállás adta lehetőségeket.

2. napon először Tóthfalu nevezetességeit majd a zentai Zsinagógát néztük meg. Ezt követően ellátogattunk a Petőfi Sándor Általános Iskolába, ahol magyar anyanyelvű oktatásban részesülnek a gyerekek. Itt egy focimeccset játszottak a tanítványaink, amíg az iskola igazgatója bemutatta nekünk, tanároknak az intézményüket. Utolsó zentai programunk a Városháza megtekintése volt, ahol a toronyban a Zentai csata színvonalas kiállítása volt látható a csata makettjével. Itt állították ki azokat a tárgyakat, amelyeket a csata helyszínén tártak fel. Zentáról elmentünk Magyarfalura, ahol hajóztunk a Tiszán és lovaskocsival végig mentünk a tanyavilágon. Tóthfalura visszaérve a fiúk még egy focimeccset játszottak a helyi iskolásokkal. Az este ismét jó hangulatban telt, mindenki összegyűlt a központi szálláson, ahol lehetett beszélgetni, énekelni, táncolni.

3. napon a hazautazásunk előtt ellátogattunk a Furioso tanyára, ahol lehetett íjászkodni, lovagolni, valamint egy drótkötélpályát is ki lehetett próbálni. Egy jurtában a népi mesterségekről is tartottak nekünk tájékoztatást.

Tartalmas három napot töltöttünk el a határon túli magyarlakta településeken, ahol megismerhettük az ott élők szokásait, életkörülményeit, valamint megnéztük a nevezetességeket.  Olyan élményekkel lettünk gazdagabbak, melyekről bármikor szívesen beszélünk.

2023. december 13-án Budapesten a Magyarság Háza szervezésében részt vettünk egy foglalkozáson, ahol egy határon túli énekesnő szlovák, szerb, erdélyi, valamint vajdasági költők megzenésített verseit énekelte el nekünk.

Ez a program Magyarország Kormánya támogatásával valósult meg.