
A szecessziós Szabadka kincsei
Fertő-táj általános Iskola
2023. 10. 25 – 2023. 10. 27.
A Határtalanul kirándulásunk a Csillagösvény utazási iroda szervezésében valósult meg.
2023. október 25-én reggel 6 órakor indultunk az iskolától, ahol elhelyeztük a buszra Határtalanul logóval elkészült táblánkat, mely az egész út során a buszon volt látható. A gyerekek nagyon izgatottak voltak. Mivel a farádi Király Iván Általános Iskola 10 diákja és 2 pedagógusa is velünk utazott, így várakozással teli fél óra volt, mire találkozhattunk és megismerkedhettünk egymással. A két iskola diákjai között barátságok alakultak ki. Mindenki jól érezte magát.
Kora délután megérkeztünk Szabadkára, ahol csatlakozott hozzánk a honismereti vezetőnk, aki 3 napon keresztül velünk volt és bemutatta nekünk Délvidék nevezetességeit. Első állomásunk Szabadka központjában a Zsinagóga meglátogatása volt. Tanítványaink csodálattal nézték meg az épületet, ahonnan tovább folytattuk utunkat a Kosztolányi szoborhoz, ahol koszorúztunk is és meghallgattunk egy Kosztolányi verset, majd elindultunk a Városházára. A Városháza épületének szecessziós stílusa mindenkinek felkeltette az érdeklődését.
Ezt követően jártunk a kék szökőkútnál, a Szentháromság szobornál, megnéztük kívülről a Kaszinó épületét, a Népszínházat, a Korzón végig sétáltunk, majd megcsodálhattuk a felkészülés során oly sokat emlegetett mézeskalács házat, a Raichle – palotát, végül eljutottunk Mátyás király szobrához is.
Ezt követően Palicsra mentünk, ahol a jó időben egy kellemes sétát tettünk a Palicsi-tó partján, ahol csodálatos szecessziós fürdőépületekben gyönyörködhettünk, majd az Állatkertbe szerettünk volna bemenni, de mire megérkeztünk, sajnos már zárva volt.
A nap zárásaként megérkeztünk Tóthfaluba, a szállásunkra. Három szálláshelyen voltunk elszállásolva, étkezésünket pedig a helyi Fociakadémia kollégiumában fogyaszthattuk el. Mindenkinek hosszú napja volt, de a gyerekek fáradhatatlanok voltak, este még volt erejük felfedezni a szállás adta lehetőségeket. Itt ismerhettük meg a vendéglátónkat, Tóthfalu híres emberét, Faragó Zoltán honismereti vezetőt, aki mesélt Tóthfaluról, vendégül látott minket. A gyerekek házi készítésű szörpöt, a felnőttek „szűrt almalevet” kaptak kóstolóul. Lehetőséget biztosított ezeknek a vásárlására, valamint bemutatta az általa tartott állatokat is. A gyerekek élvezettel nézték, simogatták őket. Másnap körbe vezetett minket a Mini-délvidék parkon.
A 2. napon először Tóthfalu nevezetességeit néztük meg, majd tovább utaztunk Zentára. Itt ismét egy Zsinagógát látogattunk meg először, de teljesen más volt mint, amit Szabadkán láthattunk. Ezt követően ellátogattunk a Petőfi Sándor Általános Iskolába, ahol magyar anyanyelvű oktatásban részesülnek a gyerekek. Nagy élmény volt focistáinknak, hogy egy jó hangulatú meccset játszhattak a zentai gyerekekkel, amíg az igazgató úr bemutatta nekünk, tanároknak az intézményüket.
Utolsó zentai programként a Városháza épületét tekinthettük meg, ahol a toronyban a Zentai csata színvonalas kiállítása volt látható a csata makettjével. Itt állították ki azokat a tárgyakat, amelyeket a csata helyszínén tártak fel.
Zentáról elmentünk Magyarfalura, ahol hajóztunk a Tiszán és lovaskocsival végig mentünk a tanyavilágon.
Tóthfaluba visszaérve a fiúk még egy focimeccset játszottak a helyi iskolásokkal. Az este ismét jó hangulatban telt, mindenki összegyűlt a központi szálláson, ahol lehetett beszélgetni, énekelni, táncolni.
A 3. napon a hazautazásunk előtt ellátogattunk a Furioso tanyára, ahol lehetett íjászkodni, lovagolni, valamint egy drótkötélpályát is ki lehetett próbálni tanítványainknak az ügyességüket, valamint a jurtában a népi mesterségekről is tartottak nekünk tájékoztatást.
A kirándulás után a záró órán érdekes feladatokkal (puzzle, kahoot, totó, képek és időpontok összepárosítása) is felelevenítettük a 3 nap alatt szerzett élményeinket. Egy későbbi osztályfőnöki órán az okosdoboz használatával a zentai csatáról készült fényképet kellett kiegészíteni az interaktív tábla használatával.
Tartalmas három napot töltöttünk el a határon túli magyarlakta településeken, ahol megismerhettük az ott élők szokásait, életkörülményeit, valamint megnéztük a nevezetességeket. Olyan élményekkel lettünk gazdagabbak, melyekről bármikor szívesen beszélgetünk.
A Határtalanul program keretében vállalt programelem megvalósításaként 2023. december 13-án Budapesten a Magyarság Háza szervezésében részt vettünk egy foglalkozáson, ahol egy határon túli énekesnő szlovák, szerb, erdélyi, valamint vajdasági költők megzenésített verseit énekelte el nekünk.
Élményekkel teli 3 napot töltöttünk el a Délvidéken! Minden iskolának ajánlom, a Határtalanul programot és kívánom, hogy nyertes pályázóként tanítványai részt vehessenek hasonló élményeket biztosító osztálykiránduláson.
Nagyné Marsi Nikoletta Anita